Dag 2
Jerusalem: Det jødiske kvarter og museumssamlinger
Det jødiske kvarter omfatter:
Hezekiahs bymur – en del af Det Første Tempel-perioden, denne mur var bygget over Jerusalems hjem (Isa. 22:10) for at beskytte byen mod assyriske invasion, som til sidst faldt til babylonierne.
Cardoen – Jerusalems hovedgade i den byzantinske æra og middelalderen, dens kolonnader og buede kamre er nu restaureret, og fungere som et kommercielt center og arkæologisk udstilling.
De herodianske palæer – restaureret som et levende museum under de moderne bygninger, med resterne af de fine hjem, mosaikker, redskaber fra det daglige liv og arkitektur fra byen velhavende klasse, før templet blev ødelagt.
Det brændte hus – her i kælderen i et hjem i Jerusalem, findes der afsløringer dramatiske beviser på Katros familien, der sandsynligvis boet og arbejdede her, samt Jerusalems ødelæggelse i 70 CE. Der vises en audiovisuel præsentation, som tilbyder en kraftfuld version af familiens historie.
Det israelske museum – museets arkæologiske afdeling udstiller sjældne og verdenskendte fund fra forhistorisk tid til den byzantinske/talmudiske æra. Museet huser Bogens Helligdom, Dødehavsrullerne, de ældste kopier af Det Gamle Testamente der nogensinde er blevet fundet og den berømte 1:50 model af Det Andet Tempel af Jerusalem.
Bibellandsmuseet– en unik samling af ældgamle fund, som afspejler de magtfulde kulturer fra bibeldagene, heriblandt ægypterne, hittitterne, filisterne, assyrerne og andre som satte deres præg på regionen og i den hellige skrift.
Dag 3
Den jødiske vildmark og Det Døde Hav
Herodium – Herod Den Store skabte dette kunstige bjerg, og byggede en palads-fæstning på toppen. Arkæologer har også fundet store cisterner, et ”legebassin” ved foden af bjerget, skjulesteder for Bar Kokhbas krigere og for nylig den store grav af kongen selv, som man længe har ledt efter.
Qumran nationalpark– ruinerne på plateauet, hvor man kan se hulerne hvor Dødehavsrullerne blev fundet, og som er en gåde pakket ind i et mysterium – var det hjem til essæerne, som skrev Dødehavsrullerne, en velhavende sadducee herregård, eller måske begge?
Massada nationalpark – Herods pragtfulde fæstning, med dens paladser, badehuse og voldanlæg, som også var skueplads for jødernes sidste opstandelse mod romerne under Den Store Opstandelse, og som afsluttes med en stor romersk belejringsrampe samt andre fund. Kombinationen af dens dramatiske historie og dens fabelagtige arkitektur og fund, har gjort den til et verdensarvsområde.
Det Døde Hav – skyl generationernes støv af, i den laveste, mest mineralrige sø på jorden.

Dag 4
Det jødiske lavland: Praktisk arkæologi og "tel" i Tel Aviv
Beit Govrin nationalpark omfatter arkæologiske seminarer om udgravning af huller, som engang lå under de hellenistiske boliger, samt den sidoniske hule, det romerske amfiteater og Tel Mareshah – en by, som var befæstet af kong Rehoboam af Juda (2 Krøn. 11:8) og meget mere.
Tel Aviv –
Land of Israel museet har udstillinger med antikviteter og moderne traditionelle kulturer, og er placeret ved siden af en gammel høj, som er en del af oplevelsen – Filisteren Tel Kasila.
Den Hvide By – en aftentur langs Tel Aviv’s Bauhaus monumenter fra det tidlige 20. århundrede, der har fået anerkendelsen at være et UNESCO verdensarvsområde.
Dag 5
Fra Middelhavskysten til Galilæa
Caesarea nationalpark – “Dronningen af Kysten” – Herods udstillingsby omfatter amfiteateret, teateret, byzantinske murer, "fugle mosaikken”, korsfarernes by, akvædukten og meget mere.
Megiddo nationalpark – kong Solomons regionale hovedstad (1 Konge 9:15), Megiddos befæstning, vandsystemet, paladser, stalde og boliger, som spænder flere tusind år tilbage, samt dens store bibelske betydning, som har gjort den til et UNESCO verdensarvsområde.
Beit She’arim nationalpark – den talmudiske periode katakomber med store, dekorerede sarkofager af sten, hvor vismænd og ledere fra overalt i den gamle verden var begravet - dette er blot en del af de fascinerende antikviteter i denne by, som også var et af de steder, hvor Sanhedrin havde sit hovedkvarter.
Acre – denne middelhavsperle fra middelalderen bevarer en 900 år gammel byplan. Som korsfarernes hovedstad, efter faldet i Jerusalem, er Acres voldanlæg med udsigt over havet, dens Knights Halls, fiskernes port, tyrkisk bad museet, basaren, moskeen samt en gigantisk middelalderlig vandcisterne, grunde til at denne by er udvalgt til at være et UNESCO verdensarvsområde.
Dag 6
Omkring Galilæa Havet
Bet She'an nationalpark – den bibelske høj, som har rester af den by hvortil filisterne bragte ligene af Saul og hans tre sønner (1 Sam. 31:10), og hovedstad i den græsk-romersk alliance af byer, kendt som Decapolis - Bet Shean har kolonnadede gader, mosaikker, templer, springvand, bassiner, et teater, et amfiteater og meget mere.
Tiberias – nutidens hovedstad langs Galilæa havet, som blev bygget af Herod Antipas og var engang Sanhedrins hovedkvarter. Ældgamle Tiberias er nu under udgravning, hvilket en dag vil føre til afsløringen af dens magtfulde markedsgader, søjlegange, teater og flere fund. Tag et kik forbi udgravningsstedet og Hamat Tiberias nationalpark – hvor du kan finde resterne af en storslået synagoge mosaik og Berenice bjerget – og Anchor kirken.
Kapernaum – den første af de tre byer i den ”evangeliske trekant” (sammen med Bethsaida og Korazim) som vendte tilbage fra historisk glemsel. Her kan du finde byzantinske og romerske rester af en synagoge, en kirke og boliger, som giver anledning til mange interessante spørgsmål og illustrere historier fra Det Nye Testamente.
Bethsaida – udgravninger af den romerske by er i gang, som figurerede centralt i ministeriet af Jesus, og de enorme rester af den bibelske by Geshur, som var hjemby til Davids kone, Maacah (2 Sam. 3:3).
Korazim nationalpark – en synagoge fra den tidlige talmudiske periode, som er interessant at sammenligne med Kapernaums, med en kopi af det originale Moses Sæde, og et ritual bad, boliger og andre elementer der bringer de talmudiske beskrivelser af samfundslivet til live.
Dag 7
Fra Dan til Golan
Naturreservatet Dan – et af de fineste eksempler på en bibelsk by, og som også var hovedstad i det nordlige kongerige, Dan’s “Abraham Port” (Gen. 14:14) er den anden ældste bue i verden. Du kan også besøge den israelitiske gateway, og Jeroboams bedested i de fredelige omgivelser omkring Dan floden.
Katzrin – en landsby i Golanhøjderne fra den talmudiske periode, Katzrins rekonstruerede hus og synagoge skaber et tredimensionelt perspektiv af det ældgamle liv.
Naturreservatet Gamla – også kaldet “nordens Masada” på grund af Josefus’ beskrivelse af deres berømte sidste opstand. En vandretur til Gamla, hvor du kan se resterne af den ældste synagoge, der nogensinde er fundet, et voldanlæg, som tilbageholdte romerne og olivenpressere, som var byens levebrød.
Umm el-Qanatir – en by fra talmudiske perioden, med usædvanlige synagogerester og unikke fund, som er ved at blive udgravet ved brug af avancerede teknikker og teknologier.

Rejsearrangører og flyselskaber